اسپدان (مهارتهای تعادلی، ترکیبی)

 

بخش  مبارزه ای  او-اسپرت

اسپدان ( مهارتهای تعادلی ،ترکیبی ) دارای قابلیت اجرا برای بانوان و آقایان

سرپرست رشته اسپدان : جعفر زارعی شمس آبادی

آدرس دفتر مرکزی: اصفهان: خیابان رباط سوم ،فلکه نگین،خیابان بنت الهدی صدر،جنب فروشگاه ملت،باشگاه ورزشی فدک

تلفن:09133894003

فاکس: 0313434133

ایمیل: o-sport 227@gmail.com

 

معرفی اسپدان :

اسپدان یکی از نامهای قدیمی اصفهان است که در تاریخ قدیم به نام (گی) در پارس علیا معرفی گردیده، این شهر محل تقاطع راههای عمده و اقامتگاه سلطنتی پادشاهان هخامنشی بوده‌است . استرابون جغرافی دان یونانی در ۲۰۰۰ سال قبل ، از اسپدان به عنوان مرکز کشور ایران نام برد . مسلمانان این شهر را (جی) و در طول تاریخ به نامهای اسپاهان یا شهر سواران و همچنین صفاهان و صفاهون گفته شده . ورود اسلام و گسترش آن و تأثیر عمیق فرهنگ اسلامی در زیر بنای ساخت شهر اصفهان و وجود هنرمندان ایرانی باعث گردید تا یکی از زیباترین شهرهای مذهبی جهان که در آن نمودهای فرهنگی با ارزش از جمله مساجد و مناره‌ها و مدارس علمیه بود شکل بگیرد .

اسپدان یکی از رشته های نمایشی بخش مبارزه ای او-اسپرت است که دارای دو بخش مهارتهای نمایشی و شامل شکستن اجسام است و در مسابقات آن جنبه های تمرکز و مهارتهای دفاعی ورزشکاران مورد ارزیابی قرار می گیرد و به صورت تیمی و انفرادی مسابقات آن انجام می شود. مسابقات آن صرفا در آیتم های سرعتی و آمادگی جسمانی توام با تمرکز ذهنی است.

شكستن اجسام:

شكستن اجسام نوعي مهارت او– اسپرت است كه در مسابقه اثبات وتست گيري و جنبه های رکوردی آن ثبت و به رقابت گذاشته می شود .شكستن اجسام عملي است كه ورزشکاران او-اسپرت با به کار گیری ضربه ای توسط دست یا پا به يك سطح یا تعداد بيشتري سطوح صاف (شامل تخته ،پلاستیک، چوب...) باعث شکستن آن می شوند.معمولا ضربات توسط دست یا پا همراه با حرکات آکروباتیک و سرعتی می شود.